Národná zoologická záhrada Bojnice
Typ aktivity
Prechádzka
Vzdialenosť od Glamping resortu
20km
S deťmi
Áno
Čas
Individuálny
Prístup
Celoročne
Jedinečná kolekcia zvierat z celého sveta
Národná zoo Bojnice prezentuje jedinečnú kolekciu zvierat z celého sveta vo viac ako 360 druhoch – cicavcov, vtákov, plazov, obojživelníkov, rýb a bezstavovcov. Ak sa sem vyberiete, zažijete cestu okolo sveta za jediný deň. Hneď oproti Bojnickému zámku objavíte na svojich potulkách zvieratá horúcej Afriky, precestujete Áziu, Austráliu, Ameriku až po studenú tundru Európy. Je to najväčšia kolekcia zo všetkých slovenských zoo. Približne 260 druhov z tejto kolekcie vystavuje ako jediná zoo na Slovensku, napríklad slony africké či antilopy bongo.
Africké slony – hviezdy bojnickej zoo
Určite teda nevynechajte expozíciu majestátnych afrických slonov. Ich pôvodný pavilón bol postavený v roku 1984 a v súčasnosti slúži na edukatívne účely. Obyvateľkami nového, moderného pavilónu sú dve slonice Maja a Gula. Koncom roka 2022 k nim pribudol aj samec Tembo.
Ostrov lemurov a ďalšie exotické atrakcie
Náučný chodník karpatskej fauny
Súčasťou zoo je aj náučný chodník karpatskej fauny. Zahŕňa expozíciu vsadené do lesného prostredia pre viaceré druhy zvierat, výbehy vlkov, rysov a menších šeliem, voliéry pre eurázijské spevavé a hrabavé vtáctvo, výbehy pre kozorožcov, jeleňov a iné. Veľmi obľúbené sú expozície medveďov, voliéry papagájov a exotického vtáctva, výbehy veľkých vodných vtákov ( Plameniaky, Žeriavy, Kačice, Ibisy, Lyžičiare…), voliéry dravých vtákov a sov, supov a kondorov.
Farebný svet motýľov v letnej sezóne
V hlavnej letnej sezóne vás určite nadchne skleník motýľov a nádherná farebná motýlia záhrada, kde sa môžete motýľov priam dotknúť (samozrejme, motýľov sa dotýkať nesmiete, avšak oni na vás pristáť môžu 🙂 ).
Areál ideálny na rekreáciu a oddych
Areál zoologickej záhrady je svahovitý, zalesnený, s voľnými lúkami a prirodzeným členením jednotlivých expozícií. Svojimi danosťami je areál bojnickej zoo predurčený na rekreáciu a oddych. Podhorské prostredie v blízkosti kúpeľného mestečka s čarokrásnym zámkom má svoju neopakovateľnú atmosféru. Prechádzka je vhodná aj pre kočíky a vedie medzi zalesnenými plochami i pôvodným karpatským lesom. Okrasné sadovníctvo, vyhliadka na zámok, či niektoré, už novšie poňaté expozície zvierat, dotvárajú celkovo príjemný dojem zoologickej záhrady. Návštevník si v tomto relaxačnom prostredí určite oddýchne.
Detská kontaktná zoo – zážitok pre najmenších
Deti majú k dispozícii niekoľko možností na hru a zábavu a od roku 2005 im je k dispozícii detská kontaktná zoo, ktorú žiadne z nich nevynechá. Veď kedy majú možnosť pohladkať si ovečky, somáre, poníky, malé kozičky.
Areál ideálny na rekreáciu a oddych
Areál zoologickej záhrady je svahovitý, zalesnený, s voľnými lúkami a prirodzeným členením jednotlivých expozícií. Svojimi danosťami je areál bojnickej zoo predurčený na rekreáciu a oddych. Podhorské prostredie v blízkosti kúpeľného mestečka s čarokrásnym zámkom má svoju neopakovateľnú atmosféru. Prechádzka je vhodná aj pre kočíky a vedie medzi zalesnenými plochami i pôvodným karpatským lesom. Okrasné sadovníctvo, vyhliadka na zámok, či niektoré, už novšie poňaté expozície zvierat, dotvárajú celkovo príjemný dojem zoologickej záhrady.
Najstaršia a najnavštevovanejšia zoo na Slovensku
Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. Apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice. Je to jediná štátna zoologická záhrada na Slovensku a jej zriaďovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR. V rámci svojich aktivít vystavuje živé exponáty, chová ohrozené druhy zvierat, výchovne a edukačne vplýva na verejnosť v oblasti životného prostredia, spravuje národné záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy a taktiež zabezpečuje trvalú starostlivosť o hendikepované živočíchy v rámci prevádzky rehabilitačnej stanice pre zranené vzácne živočíchy z prírody. Pre mnohé takéto druhy sú zoologické záhrady jedinou nádejou na prežitie. Existujú konkrétne prípady, kedy vďaka zoologickej záhrade bol určitý živočíšny druh zachránený pred vyhynutím. Ako príklad môže slúžiť zubor, kôň Przewalského, jeleň milu atď..